Украiна-2050. Еволюцiйний сценарiй - Страница 3
Дослідження Світового Банку свідчать, що Україна використовує свій с/г потенціал приблизно на 25 %. Недавній вихід на ринок далекосхідних країн, її вдале місцерозташування та ресурси (сприятливий вологий клімат, третина світових чорноземів), майбутня продовольча криза і всесвітня нестача води дозволять їй стати глобальним гравцем. До 2019 р. за темпами приросту аграрного виробництва Україна випередить Китай, Індію і буде поступатися тільки Бразилії. За рахунок підвищення врожайності АПК до середньоєвропейського рівня Україна може більш ніж подвоїти виробництво зернових, довівши його до 100 млн тонн/рік, при цьому експорт буде становити близько 50 млн. Україна може експортувати і здійснювати реекспорт зернових з інших держав.
За якісним складом і продуктивністю сільгоспугідь наша країна вважається однією з найбагатших у світі, особливо в плані виробництва органічної продукції. Деякі показники, що змусять задуматися: морква
—5 місце в світі з виробництва (2011), 7
—цукрових буряків (2009), 14
—помідорів (2010), 2
—соняшникової олії, 4
—картоплі (2009), за площею іригації ґрунтів
—24 з 236 (2003), 8 місце за відсотком культивованих земель, 3
—за відсотком орних земель, з виробництва яблук
—16 з 93 (2008), цибулі
—14 з 36; абрикосів
—13 з 69 (2008), вина
—18 з 36 (2009). Україна є одним з основних виробників зерна, цукру, природного меду та майбутнім глобальним гравцем на м'ясному і молочному ринках.
Варіант перетворення України в аграрну наддержаву можливий за умови необхідних інвестицій в аграрну галузь, збалансованому управлінні сільським господарством, знаходженні всіх родючих українських земель в державних руках і їх раціональному використанні останніми.
Енергетичний потенціал
В Україні є розвідані родовища газу (одеське і безіменне), які необхідно бурити й освоювати. У 5 трлн кубометрів оцінюють запаси нетрадиційного газу міжнародні експерти. На думку екс-президента з питань енергетичної безпеки Богдана Соколовського, найперспективнішою в майбутньому буде атомна енергетика. До 2030 р. Україна планує збільшити потужність атомних електростанцій до 29,5 млн КВт, майже в 2,5 рази. Згідно з думкою виконавчого віце-президента Sharp Energy Solution Europe Петера Тіле, «масове впровадження фотогальваніки в Україні дозволить зменшити залежність від таких конвенціональних джерел енергії, як газ і вугілля, а також зменшити споживання ядерної енергії», а «ринок сонячної енергетики України скоро почне свій стрімкий розвиток і вже через 3–5 років буде не менше, ніж у деяких країнах Західної Європи». В Українській вітроенергетичній асоціації стверджують, що вітроенергетика може забезпечити 12–14 % вироблення електроенергії в Україні.
Прогнози експертів вже почали збуватися. Україна має унікальні можливості для розвитку альтенергетики (сонячної, вітрової, гідро-, геотермальної). Нещодавно в Криму в найкоротші терміни був побудований найбільший сонячний парк Європи, в с. Перово запрацювала найпотужніша в світі (на момент будівництва) сонячна електростанція. У 2011 р. за темпами розвитку вітроенергетики Україна випередила країни СНД і деякі європейські держави-лідери.
Використання сучасних самопідйомних плавучих бурових установок дозволить Україні стати лідером з видобутку нафти і природного газу на шельфі Чорного моря. Експерт Центру Разумкова Володимир Омельченко вважає, щоб позбавити Україну від газової залежності, потрібно впроваджувати енергозберігаючі технології та використовувати альтернативні види енергії. Український ринок має величезний потенціал для виробництва біопалива.
Варіант перетворення України в енергонезалежну державу можливий за умови необхідних інвестицій в енергетику країни. Енергонезалежність держави
—один із ключових факторів геополітичної незалежності України, це раціональне використання мінеральних ресурсів та альтенергетики. Якщо його реалізувати, наша держава автоматично зробить крок до безперервного економічного розвитку і позбавить Росію одного з важелів контролю над Києвом.
Військовий потенціал
У 1999–2001 рр. Україна була непостійним членом РБ ООН. Вона послідовно підтримує врегулювання різних конфліктів шляхом мирних переговорів, брала участь у чотиристоронніх переговорах щодо конфлікту в Молдові, сприяла мирному врегулюванню конфлікту в пострадянській Грузії.
Україна посідає 12 місце в рейтингу найбільших експортерів зброї (танків, військово-транспортних літаків, зенітно-ракетних комплексів, оптичного обладнання), входить до числа країн з найвищою кількістю жінок-військовослужбовців (близько 13 %), 39 місце зі 116 за кількістю миротворців (2010), 11-е
—за кількістю в запасі, 20 зі 173
—за кількістю воєнізованих формувань.
Україна відіграє все більшу роль у миротворчих операціях. Українські війська були розгорнуті в Косово у складі українсько-польського батальйону. З 1992 р. близько 37 тис. військовослужбовців ЗСУ взяли участь у міжнародних миротворчих операціях, у т. ч. в таких країнах, як Ангола, Косово, Македонія, Гватемала, Таджикистан, Афганістан, Хорватія, Кувейт, Грузія, Ірак, Ліван, Ефіопія.
Україна має тісні стосунки з НАТО, хоча з обранням Віктора Януковича президентом у 2010 р. курс зближення з перспективою членства зупинений. Україна
—активний член Партнерства заради миру. Військові з'єднання інших держав регулярно беруть участь у багатонаціональних військових навчаннях з українськими силами в Україні, в т. ч. із збройними силами США.
Науковий потенціал
За часів СРСР Україна була європейським лідером в області промислового виробництва, важливим центром радянської військової промисловості і високотехнологічних досліджень. До 2020 р. вона досягне європейського рівня комп'ютеризації, експорт ПЗ перевищить експорт металу. Передбачається, що використовуючи сучасні напрацювання в галузі штучного інтелекту, мікроелектроніки та програмування, до 2050 р. Україна може стати світовим центром робототехніки, а ще раніше перетворитися на потужний центр медицини, в першу чергу, нейрохірургії з використанням біо- і нанотехнологій. Унікальна перевага може бути отримана за допомогою поєднання досягнень інженерів і реалізації прихованого наукового потенціалу. Світові експерти відзначають в якості козиря наявність в Україні індустріально-виробничої та науково-технологічної бази достатньо високого рівня, високих інформаційних технологій. Фотографування атома, триступінчата ракета-носій «Зеніт», препарати, що уповільнюють розвиток ниркових хвороб, створення карбонітріду бору
—в кібернетиці, електрозварюванні металів, кардіохірургії, космічній техніці Україна проявила себе як один зі світових лідерів. Згідно з даними ІЦІВ, з 1992 по 2012 рік в Україні зареєстровано 203 294 патенту. За інформацією «Глобального рейтингу інновацій-2012», Україна опинилася нарівні з Китаєм та Індією.
З моменту здобуття незалежності наша країна зберегла своє космічне агентство. З 1991 по 2007 рр… Україна запустила шість саморобних супутників, 101 ракету-носій і продовжує проектування космічних апаратів. У 1997 р. стався політ першого космонавта України Леоніда Каденюка. За останні п'ять років обсяги виробництва галузі зросли в кілька разів і склали в 2011 р. більше 3,5 млрд грн. Перший старт нової ракети-носія «Циклон-4» заплановано на кінець 2013-го. Україна може бути наддержавою в космосі. Вона входить до п'ятірки країн з надання пускових послуг і які володіють завершеним циклом космічних технологій
—від виробництва ракетоносіїв до запуску й обслуговування супутників. При належному фінансуванні українці спроможні забезпечити космічну галузь високоякісними бортовими та наземними системами керування, апаратурою командних радіоліній і радіотехнічних систем для супутників.