Неоднаковими стежками - Страница 4
- Ото була мені оказія в Мальченків! Подумайте собі! Дзвоню я. Виходе горнична й одчиняє мені двері. Я роздяглась та й одчиняю двері в світлицю. Коли зирк! Коло дверей груба розвалена до половини. Кахлі валяються суспіль на підлозі коло порога. Тутечки ж стоїть шайка з глиною та з вапною. Мулярі ляпаються, як мазальниці. Скрізь насмічено, поналивано. Я спохвату шелесть просто на ті руїни! Зопалу та спохвату трохи не вступила в калюжу. Вийшов Мальченко та мерщій подав мені руку. А я підобгала сукню та й перестрибнула, неначе на улиці через багно…
- Ото яка халепа! Чи не задрипала часом шовкової сукні? - обізвалась Таїса Андріївна.
- З візитами буваєш, то стикаєшся з усякими людьми й з усякою несподіванкою, - лепетала далі Люба. - А в Куликовських яка оказія мені трапилась… Подзвонила я, - мені зараз і одчинили. Питаю в лакея: «Чи дома пан та панія?» Каже: «Дома». Я, не ждучи довго, одчиняю двері та прожогом в світлицю! Аж якийсь тонкий та довгий панок в одних сорочках, з сигарою в зубах, як угледів мене, як дремене і як стрибне навтікача в двері! Дивлюсь, - в гостинній мебіль не та. Скрізь безладдя. Усе порозкидане. «Що це за диво? - питаю я в лакея. - Це ж житло Куликовських? їх нема, надісь, дома?» - «Та Куликовські оце напередодні перебрались на третій етаж, - каже лакей, - а сюди перейшли Нестеренки».
Мелася зареготалась. Обидві матері осміхнулись.
- А знаєте, що Маруся Ключківська вже виходе заміж? Я й жениха застала в їх, - лепетала далі Люба.
- Невже? - аж крикнули усі разом.
- Виходе! Оце незабаром і вінчатимуться, - сказала Люба.
- Ота кирпата та жовтогаряча на виду виходе заміж? - аж писнула Мелася й з дива аж очі витріщила. Її трохи брали завидки, що «жовтогаряча» Маруся, багато молодша за неї, похопилась знайти собі жениха.
- Таке м'яло! таке мурло! - крикнула Текля Опанасівна.
- Таке одоробало і виходе заміж?! Це диво та й годі! - обізвалась тихо Таїса Андріївна.
- Таке опудало, що ним тільки б горобців в коноплях лякать! - ляснула осудлива й зависна Мелася.
- Таке неповертайло виходе заміж… бо в неї багацько грошей. Ще й жених її непоганий, - сказала Текля Опанасівна.
- Якби приставить йому довшого носа та трохи пообтинать ножицями здорові вуха, то, може, тоді й був би гарний, бо… він капловухий, - сказала Мелася трошки з злістю. - Я б зроду не пішла за його заміж.
- Диво та й годі! - промовила Текля Опанасівна й насилу вдержала зітхання, що Меласі вже стукнуло двадцять сім год, а вона ще й досі дівує й не знайшла собі навіть і капловухого жениха.
- А оце, вже вертаючись додому, зостріла на Хрещатику мадам Позаторіцьку, жінку нашого доктора. Яке чудове осіннє оксамитове пальто привезла їй з Відня одна пряятелька! Сизо-сизо-сіре, довге аж до землі й навкруги облямоване білими страусовими перами поза шиєю й по полах аж до самісінького долу, - розказувала Люба й малесенькими ручками обвела себе поза коміром і до самого долу.
- Як гарно! - сказала Таїса Андріївна.
- Ой! не дуже! - обізвалась Текля Гуковичева.
- Справді не дуже гарно, а більш того що погано, - сказала Мелася. - Це щось схоже на епітрахіль або на дияконський орар. Якби ще до цього дать в руки кропило й кадило, то з Позаторіцької вийшов би протопоп, що ладен зараз заспівать алилуя. Я зроду-звіку не наділа б такого пальта з епітрахілем…
Богобояща Таїса Андріївна була зобиджена Меласиною легковажністю, неповажанням епітрахілів та орарів і насупилась.
Мелася опам'яталась і прикусила язика. Вона й забулась, що хазяйка та й її мама дуже богобоящі й трохи навіть клерикали. Сама Мелася була матеріалістка, зовсім не прихильна до церкви та до батюшок.
- Любко! а скажи, будь ласка, яка теперечки мода на осінні капелюші? А покажи лишень нам модний журнал! - сказала Мелася.
Люба побігла в кабінет і винесла звідтіль три останні номери модного паризького журналу. Усі чотири дами вхопили номери й кинулись до їх, як бджоли до меду. Вони переглядали малюнки й усякі зразки суконь і, очевидячки, грались цим, як діти ляльками. Награвшись донесхочу, гості знов розпитували про своїх київських знайомих, перебирали їх усіх язиками до останньої людини. І недобре гикалось в той час деяким їх знайомим в Києві.
- Чи ви знаєте, що стара Борковська насилу вже володає руками й язиком? Мабуть, незабаром вмре, - сказала Люба.
- Яка ти, Любо, добра! І недужими цікавишся, - сказала Текля Опанасівна.
- О, моя Люба, господи, яка добра! - обізвалась мати. - Вона знає, хто тільки слабує з наших сусід, - сказала Таїса Андріївна.
- Ходе одвідувать їх чи, може, й сидить коло недужих? - спитала Мелася. - Я б зроду не сиділа коло слабих… Якби мені заманулось добродіять, то я знайшла б для себе інший спосіб добродіяння, тільки не цей.
- Ні! - обізвалась Таїса Андріївна. - Люба дуже боїться слабих, але через телефон щодня розпитує, як почувають себе недужі: чи їм получчало, чи погіршало.
Люба й справді була почутлива й добра, але в неї спочування до слабих було тільки на язиці. Правда, що вона розпитувала за слабих знайомих, знала, кому получчало, кому погіршало, хто на що кородиться, але тільки задля того, щоб за це все базікать по гостинних, як за новинки в місті.
Люба знялась з крісла й швиденько почимчикувала до кабінету. Незабаром вона винесла двоє гарненьких віялець з золотими китичками коло держалн.
- Дивись, Меласю, які тепер носять чудові віяльця! Це мені вчора приніс Елпідифор, вертаючись з служби.
Люба розгорнула одно віяльце. Мелася - друге. Віяльця були схожі на павичеві розпущені хвости з сизо-зеленими очками навкруги, а середина уся була суспіль устелена в одному - чудовими фіалками, а в другому - квіточками жасмину.
- Ой які чудові жасмини та фіалки! Ніби аж пахнуть! - теревеніла Мелася й навіщось притулила до носа жасмини, буцімбито вона вважала на їх, як на живі квітки.
- Купив тобі Елпідифор, бо тебе любе, - промовила Текля Гуковичева.
- Любе її так, що сливе щодня геть-то вже втрачається. Коли не вертається з служби, то конче заскоче в магазин та й принесе Любі будлі-який подарунок: чи якісь дивовижні парфюми, чи статуйку, чи фаянсові квітки, - сказала Таїса Андріївна й показала малесенькою ручкою на карниз каміна й на тоненьку, гарненьку й височеньку етажерочку коло каміна.
Камін по карнизі навкруги був ніби обліплений статуйками з гіпсу, з фаянсу та бронзи. Там випнулись три білі грації коло блискучого фавна з сопілкою, а далі стрибав, неначе хвицавсь ракотицями рогатий сатир, приграваючи на дудці з очерету; а коло його німфа вилізла з води, ніби з купання в ванні; за нею борикались та войдувались два борці, розтягнувши без сорому довгелецькі ноги. По обидва боки каміна на вуглах стояли дві заголені вакханки, піднявши вгору руки й випинаючись в танцях.
- Дивіться! Ото він її так любе! Так любе, так любе, що ой-ой-ой! - сказала Таїса Андріївна й не спромоглась висловить своєї думки та розвити її, бо була твердувата на тяму й геть-то небагата на думки, як і її доня Люба. - Так… так вже їй бог дав, - закінчила вона свою некрасномовну розмову.